Tänk dig ett Bildradion-avsnitt på temat Fotografera för livet med ett par intressanta gäster. Till exempel Christer Fjellman, som delvis fotograferade sig tillbaka till livet efter en stroke, och Stina Brockman som under många år använt fotografi som ett sätt att hitta till ljuset och göra livet meningsfullt när det sett som mörkast ut. Och så tänker du dig att detta är live, och istället för att lyssna genom hörlurar när du hänger tvätt så sitter du på Fotografiska, kanske med en god kopp te eller ett glas vin i handen.
Well, ungefär så kan man beskriva Göran med vänner, som är en ny programpunkt i Fotografiskas kalendarium. Var fjärde onsdag klockan 19:30, med början onsdagen den 6 mars.
Om du är i stan, kom förbi och lyssna på premiären vettja.
23 februari, 2013 kl. 13:10
Låter som ett strålande koncept!
Finns det tekniska möjligheter att spela in snacket och lägga ut som podd (för oss som inte kan vara där)?
23 februari, 2013 kl. 16:20
Det är en tanke som inte bara du tänkt. Tyvärr har jag inget definitivt att meddela.
23 februari, 2013 kl. 17:36
Dax att ha EN sänding per vecka på samma kanal samma tid.
För såna som mig blir ju detta extra kul. Jag har mycket musik i mina bilder.
Att få spela en bild i bildradion vore ju bal
kör
hälsningar
kåre
23 februari, 2013 kl. 18:01
Kåre, jag är inte hundra på att jag förstår allt du skriver, men Bildradion varje vecka vore kul. Tyvärr finns inte tiden just nu. :-(